Utilizatorii de terminale cu Android trebuie să își șteargă mai multe aplicații din telefoane și tablete. Vorbim despre aplicații care au fost folosite într-un sistem de fraudă prin click-uri, notează britanicii de la Daily Post.

Cele 22 de aplicații de Android s-au regăsit atât pe Google Play Store, cât și pe site-ul independente și au provocat de la facturi uriașe lunare la telefon până la limitarea rezistenței bateriei dispozitivelor pe care erau instalate.

Iată care sunt aceste aplicații sunt:

  • Sparkle FlashLight – com.sparkle.flashlight
  • Snake Attack – com.mobilebt.snakefight
  • Math Solver – com.mobilebt.mathsolver
  • ShapeSorter – com.mobilebt.shapesorter
  • Tak A Trip – com.takatrip.android
  • Magnifeye – com.magnifeye.android
  • Join Up – com.pesrepi.joinup
  • Zombie Killer – com.pesrepi.zombiekiller
  • Space Rocket – com.pesrepi.spacerocket
  • Neon Pong – com.pesrepi.neonpong
  • Just Flashlight – app.mobile.justflashlight
  • Table Soccer – com.mobile.tablesoccer
  • Cliff Diver – com.mobile.cliffdiver
  • Box Stack – com.mobile.boxstack
  • Jelly Slice – net.kanmobi.jellyslice
  • AK Blackjack – com.maragona.akblackjack
  • Color Tiles – com.maragona.colortiles
  • Animal Match – com.beacon.animalmatch
  • Roulette Mania – com.beacon.roulettemania
  • HexaFall – com.atry.hexafall
  • HexaBlocks – com.atry.hexablocks
  • PairZap – com.atry.pairzap

Din nefericire, cele 22 de aplicații au fost descărcate, în total, de 22 de milioane de ori de către utilizatori din toată lumea.