Finala Ligii Campionilor, Real Madrid vs Atletico Madrid, este sambata de la ora 21.45 in direct la ProTV.

Un singur meci a ramas din acest sezon de Champions League - finala de la Milano dintre cele doua rivale din Madrid. Pe parcursul acestui sezon au fost trimise nu mai putin de 65 de milioane de mesaje pe Twitter legate de cea mai puternica competitie din fotbal.

Cand vine vorba despre persoana cel mai des mentionata, nu este vorba de un jucator - nici Messi, Suarez, Neymar, Cristiano Ronaldo, Bale sau Zlatan Ibrahimovic. Cel mai popular om din acest punct de vedere este antrenorul celor de la Atletico Madrid, Diego Simeone, conform celor de la The Sun.

Surprinzator, nici locul 2 nu este ocupat de un jucator, ci de antrenorul celor de la Bayern Munchen, Pep Guardiola, cel care o va prelua pe Manchester City din sezonul viitor. Abia pe locurile 3 si 4 sunt starurile Realului, Cristiano Ronaldo si Gareth Bale. Niciun jucator de la Barcelona nu intra in top 10, restul clasamentului avandui pe Fernando Torres pe 5, Antoine Griezmann pe 6, Zinedine Zidane, Jan Oblak, Yaya Toure si Manuel Neuer.

In ceea ce priveste momentul cel mai discutat din acest sezon, finalul partidei dintre Atletico Madrid si FC Barcelona (2-0), moment in care Atletico s-a calificat in semifinale, a dus la 76.000 de mesaje pe minut! Pe locul 2 se afla un alt moment din acel meci, reusita lui Griezmann de 1-0 - 56.000 de mesaje pe minut. Atletico se afla pe toate pozitiile de pe podium in acest top - momentul calificarii in semifinale a generat tot 56.000 de mesaje pe Twitter pe minut. Calificarea adversarei in finala dupa o victorie cu 1-0 in fata lui Man City a provocat 49.000 de mesaje pe minut. Iar cele 2 goluri ale lui Ronaldo in doar 2 minute cu Wolfsburg au generat 45.000 de mesaje pe minut.