Meciul dintre Germania si Argentina din finala Cupei Mondiale a fost foarte popular si pe retelele de socializare

Pe Twitter s-a inregistrat un record de 618.725 de mesaje publicate intr-un minut, iar pe Facebook - 280 de milioane de interactiuni intre 88 de milioane de utilizatori.

Potrivit platformei online Twitter, momentul in care jucatorul Germaniei Mario Gotze a inscris in poarta Argentinei a generat 618.725 de postari intr-un minut, depasind astfel precedentul record inregistrat in acest campionat, in meciul din semifinale in care Germania a batut Brazilia, cu 7 - 1, informeaza theguardian.com. Golul al cincilea reusit de germani prin Sami Khedira a suscitat atunci cele mai multe comentarii, 580.166 de postari intr-un minut.

Cu toate acestea, totalul de 32,1 milioane de postari publicate pe Twitter in timpul meciului de duminica seara nu a reusit sa depaseasca recordul de mesaje inregistrat in timpul partidei dintre reprezentativele Braziliei si Germaniei, cand au fost postate 35,6 milioane de mesaje.

De asemenea, un selfie, publicat pe platforma online de jucatorul german Lukas Podolski, in care coechipierul sau Bastian Schweinsteiger il saruta pe obraji, imediat dupa victorie, a fost redistribuit pe Twitter de peste 88.620 de ori si a primit 78.169 de aprecieri.

O alta fotografie, numita de fotbalist "Selfie 2", in care Podolski apare alaturi de cancelarul german Angela Merkel a fost redistribuita pe Twitter de 25.022 de ori si a primit 29.809 de aprecieri.

In ceea ce priveste reteaua de socializare Facebook, 88 de milioane de utilizatori din intreaga lumea au interactionat de 280 de milioane de ori, prin intermediul postarilor, "like-urilor" si a comentarilor, in timpul finalei Cupei Mondiale.

Astfel, a fost depasit recordul anterior de interactiuni, 245 de milioane, inregistrat la Super Bowl, in 2013. Potrivit reprezentantilor Facebook, cei mai activi utilizatori pe reteaua de socializare au fost din Statele Unite ale Americii, Brazilia, Argentina, Germania si Indonezia.

Reprezentativa Germaniei a castigat Cupa Mondiala pentru a patra oara in istorie, in urma victoriei de duminica, de pe arena Maracana din Rio de Janeiro, obtinuta dupa prelungiri, scor 1-0, in fata selectionatei Argentinei. Unicul gol al meciului a fost marcat de Mario Gotze, in minutul 113, dupa o pasa de la Andre Schurrle.

Sursa: Mediafax