Ultimele 12 luni din fotbal au oferit multe momente interesant.

Twitter-ul ramane locul unde multi oameni reactioneaza la momentele cele mai spectaculoase, imediat dupa ce au avut loc. Acest lucru s-a intamplat si in 2016 iar lumea fotbalului a oferit multe momente spectaculoase ce au generat zeci de mii de mesaje in doar cateva secunde dupa ce au avut loc!

Cei de la Squawka au publicat cele mai importante 10 momente din fotbal in ultimul an, in functie de numarul de mesaje aparute pe Twitter dupa ce au avut loc. Ei au luat in calcul doar Marea Britanie, astfel ca echipele de club si nationala Angliei domina categoric topul.

Surprinzator sau nu, momentul care a generat cele mai multe mesaje a fost unul negativ pentru nationala Angliei - eliminarea de la Euro in fata Islandei! Iata topul:

10. Dejan Lovren inscrie golul calificarii lui Liverpool in fata Borussiei Dortmund - 14 aprilie 2016 - 50.000 de mesaje pe minut
9. Nationala Angliei incheie la egalitate, 0-0, cu Slovacia la Euro 2016 - 20 iunie 2016 - 51.000 de mesaje pe minut
8. Bastian Schweinsteiger rateaza un penalty in fata Italiei - 2 iulie 2016 - 52.000 de mesaje pe minut
7. Jamie Vardy egaleaza in amicalul cu Germania - 3 martie 2016 - 56.000 de mesaje pe minut
6. Eder inscrie golul victoriei Portugaliei in finala Euro - 10 iulie 2016 - 58.000 de mesaje pe minut
5. Sam Vokes inscrie cu capul impotriva Belgiei la Euro 2016 - 1 iulie 2016 - 59.000 de mesaje pe minut
4. Lovitura libera a lui Eric Dier impotriva Rusiei la Euro 2016 - 11 iunie 2016 - 60.000 de mesaje pe minut
3. Daniel Sturridge inscrie golul victoriei pe finalul meciului cu Tara Galilor - 16 iunie 2016 - 77.000 de mesaje pe minut
2. Leicester castiga Premier League dupa partida Chelsea 2-2 Tottenham - 2 mai 2016 - 107.000 de mesaje pe minut
1. Anglia este eliminata de Islanda de la Euro 2016 - 27 iunie 2016 - 127.000 de mesaje pe minut