Anul trecut, castigatori au fost "galacticii" de la FC Bitu', care au intalnit in finala echipa Firless.

Tinerii pasionati de electronica si programare se pot inscrie pana pe 22 martie la editia a doua a campinatului de fotbal roboti. Ei vor participa apoi la 12 workshopuri si la 6 sesiuni de coaching in care vor programa fiecare robot in parte, de la atacant la portar, folosind C++.

Tinerii au la dispozitie 10 robotei clasa MiroSot bazati pe Arduino. Fiecare meci va avea doua reprize a cate 5 minute, iar o echipa va fi formata din 5 roboti.

Prin intermediul unei camere video speciale, plasate deasupra terenului pentru a transmite live fiecare miscare a robotilor, jucatorii sunt numai ochi si urechi la indicatiile tehnicienilor de la laptop.

Marea finala a campionatului de fotbal robotic va avea loc pe 23 mai in Politehnica. Anul trecut, FC Bitu' a castigat intrecerea, reusind un 1-0 spectaculos impotriva celor de la Firless. Golul a fost marcat in prima repriza, iar adversarii nu au reusit sa se replieze nici dupa pauza.